Pilskie Muzeum Wojskowe (w organizacji) powstaje z inicjatywy pasjonatów historii wojskowości, należących do Pilskiego Stowarzyszenia Historyczno-Militarnego (do 29.11.2017 Stowarzyszenia Przedmoście Piła).

   Głównym zadaniem muzeum jest gromadzenie zbiorów dotyczących historii wojskowości, techniki wojskowej oraz historii militarnej miasta Piły. Zadanie realizujemy poprzez uzupełnienie zbioru o sprzęt nierozerwalnie związany z wojskową historią naszego miasta, będący symbolem wieloletniego działania Piły, jako silnego ośrodka wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego. Pozyskane eksponaty: samochody ciężarowe, transportery opancerzone, wozy zabezpieczenia technicznego, czołgi tworzą kolekcję obrazującą różnorodność typów i wersji pojazdów używanych do szkolenia Żołnierzy Specjalistów Służby Czołgowo - Samochodowej po 1945 roku w Wojsku Polskim. Krótko mówiąc można powiedzieć, że w Pile było wszystko, co miało koła, gąsienice i kierownicę.

Nie zamierzamy jednak ograniczać się tylko do pilskiej szkoły, chcemy, aby w przyszłości nasza wystawa stała, którą zatytułujemy "Od sekcji automobilowej do służby czołgowo-samochodowej"  przybliżała zwiedzającym Polskie Tradycje Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego, których początki sięgają 1918 roku.

Kultywujemy również tradycje lotników szturmowców, w Pile po II wojnie stacjonowały aż dwa pułki wyposażone w odrzutowe samoloty szturmowe.

 Naszym najcenniejszym eksponatem jest samolot Su-22M4 zwany popularnie Tygryskiem, od którego zaczęła się nasza przygoda z muzealnictwem wojskowym.

Dlaczego Tygrysek? Dlatego, że ten samolot od 1985r. latał w pilskim 6 pułku, gdzie na jego kadłubie wymalowano godło eskadry uskrzydlonego tygrysa. Po likwidacji lotnictwa szturmowego w Pile samolot trafił na inne lotniska, jednak do końca swojej służby zachował pilskie barwy: tygrysa na kadłubie i godło pułku na stateczniku pionowym.

By uratować ten wyjątkowy samolot przed złomowaniem zorganizowaliśmy akcje pod kryptonimem "Tygrysek wraca do domu", było ciężko, ale wrócił i stał się symbolem najnowszej historii Piły.  Nasze miasto to nie tylko lotnictwo szturmowe, podczas  I wojny światowej w zakładach Albatrosa (Ostdeutsche Albatros Werke GmbH) produkowano samoloty myśliwskie, kilka z nich trafiło do polskiego lotnictwa.

Na samolotach z szachownicami na skrzydłach walczyli polscy piloci i o tym również będzie przypominać wystawa stała, którą właśnie tworzymy zatytułowana: "Poznaj 100 letnią historię pilskiego lotniska" . Połączenie historii miasta i polskich skrzydeł to jest to, o czym trzeba pamiętać.

Większość naszych eksponatów jest sprawna technicznie, taka forma prezentacji jest bardzo atrakcyjna dla zwiedzających, bezpośredni kontakt pozwala na dotarcie do młodego człowieka  i zainteresowanie go techniką wojskową, a co za tym idzie historią. I to jest nasz główny cel, nasza misja:

Zainteresować historią!!!