Książka pt. "Lotnicza historia ziemi pilskiej 1910-1945" autorstwa Mateusza Kabatka i pochodzącego z Piły salezjanina ks. Roberta Kulczyńskiego, to efekt pasji niestrudzonych badaczy: wielu godzin spędzonych przy poszukiwaniu, a także analizie dokumentów oraz unikatowych zdjęć.

Książka zawiera wiele nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii i materiałów pozyskanych w archiwach oraz od specjalistów z całego świata. Autorzy opisują zawiłe losy ludzi i ich latających maszyn. Zabierają nas w podróż w czasie od marzeń o lataniu i pierwszego lotu "samolotem domowej konstrukcji" nad pilską łąką (przyszłym lotniskiem), przez masową produkcję doskonałych myśliwców w zakładach Albatrosa, zawieruchę II wojny światowej, po walki o miasto w 1945 roku.

Książka w najmniejszych detalach odkrywa to, co nieznane, potwierdza niektóre powtarzane dotąd przypuszczenia oraz odpowiada na większość pytań nurtujących miłośników dawnej Piły. Obala ona równocześnie mity i ukazuje sekrety związane z funkcjonowaniem lotniska w latach 1939-1945