Czy solidna dawka historii podanej nieszablonowo znajdzie odbiorców ? Nasi Goście udowodnili że zdecydowanie TAK !!! Aula dosłownie pękała w szwach ! W sali zaprojektowanej dla 150 osobowej widowni zajęte były nawet schody. Niezmiernie nas to cieszy.
W roli prelegentów wystąpili
- dr Maciej Usurski – badacz historii miasta Piły
- Michał Skibiński – pasjonat map i badań terenowych, Stowarzyszenie Kartograficzno-Eksploracyjne "Dąbrowa"
- Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego
- Janusz Prochot - pasjonat historii, rekonstruktor
Niestety zapowiadane wystąpienie Mateusza Kabatka musimy odłożyć na później - o terminie i miejscu poinformujemy.
W trakcie spotkania mogliśmy zapoznać się z instrukcją Armii Czerwonej, opracowaną po walkach o Piłę, zawierającą uwagi i sugestie do sposobów walki w umocnionym terenie zurbanizowanym. Dowiedzieliśmy się jakiego rodzaju materiały kartograficzne tworzone są w trakcie walk, jak je czytać i co wynika z dokumentów opracowanych w trakcie boju o nasze miasto. Niebagatelna rola przypadku w odkrywaniu historii - to myśl przewodnia kolejnego wystąpienia dotyczącego linii niemieckich umocnień wokół Piły. Spotkanie zakończyło przedstawienie sylwetek żołnierzy wraz z wyposażeniem obu walczących stron.
Po oficjalnym zakończeniu prawie trzygodzinnego spotkania wielu naszych gości skorzystało z możliwość indywidualnych rozmów z prelegentami i zaangażowanymi w organizację tego przedsięwzięcia.
Dziękując Wam za tak liczny odzew na nasze zaproszenie dziękujemy także tym, bez których ta inicjatywa nie miałaby szans na materializację - dr Maciejowi Usurskiemu, Michałowi Skibińskiemu wraz z załogą Stowarzyszenia Kartograficzno-Eksploracyjnego "Dąbrowa", Romanowi Powolnemu wraz z uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile, Januszowi Prochotowi, Grzegorzowi Domerackiemu, Mikołajowi Janowskiemu, Dmytro Volosheniukowi, Michałowi Januszewskiemu, dr Pawłowi M. Owsiannemu wraz z załogą Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.










