Po kilku latach poszukiwań pozyskaliśmy ostatnią brakującą skrzynkę z wyposażenia zewnętrznego naszego czołgu T-55. Nie było łatwo, skrzynka nie figuruje w żadnym katalogu części, na żadnym zachowanym czołgu z rodziny T-55 w Polsce nie jest zamontowana. Wiemy o niej ze starych fotografii, wspomina się o niej w starszych wersjach instrukcji obsługi czołgu. Skrzynka była montowana na tylnym prawym błotniku czołgów T-54 i T-55 na dwóch wspornikach wykonanych z płaskowników.

mocowanie

Można powiedzieć, że została dopasowana do czołgu, ponieważ, jej kształt jest nieregularny, jeden narożnik został ścięty ze względu na lampkę pozycyjną. Skrzynka skrywała EZCz, czyli Eżektorowy Zestaw Czołgowy służący do odkażania czołgu.

Skrzynka

Dlaczego tej skrzynki nie ma w instrukcjach czołgu i katalogach, a to, dlatego, że te zestawy były dostarczane przez Szefostwo Wojsk Chemicznych MON, nie podlegały pod Szefostwo Służby Czołgowo – Samochodowej. Zestaw posiadał instrukcję obsługi, prawdopodobnie w późniejszym okresie przy remontach czołgów rezygnowano z jego montażu, dlatego część zachowanych wozów nie posiada wsporników na błotniku. Z czasem EZCz został zastąpiony przez zestaw ZOd-2 montowany na zmodernizowanych czołgach T-55AM i T-55AMS. Zewnętrznie mamy wszystko, teraz kolej na wyposażenie wnętrza czołgu, a będzie ciekawie, ponieważ, jak się okazało nasza wieża pochodzi od czołgu dowódczego T-55AD2!!! C.d.n.

T-55A