Z przyjemnością informujemy o nawiązaniu współpracy z klasami mundurowymi Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia którą przygotowała Szkoła. Zagadnienie współpracy z tego typu klasami traktujemy rozwojowo, a podpisany list intencyjny jest pierwszym z wielu kroków które zamierzamy podjąć w tej dziedzinie.
Na stronie FB Szkoły czytamy:
W dniu 26 września 2020 r. na terenie byłego lotniska wojskowego w Pile, doszło do uroczystego wydarzenia. Podpisano list intencyjny, deklarujący współpracę Szkoły przy Teatralnej (klasy mundurowe) z Pilskim Stowarzyszeniem Historyczno-Militarnym - organizatorem Pilskiego Muzeum Wojskowego
List o współpracy podpisali: Dyrektor Szkoły - Piotr Halama, p. Przemysław Olszyński (prezes) oraz p. Andrzej Jarocki (sekretarz) reprezentujący Pilskie Stowarzyszenie Historyczno-Militarne organizatora Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Na miejscu obecni byli również umundurowani uczniowie klas wojskowych, policyjnych i strażackich oraz ich rodziny. Wśród zaproszonych gości był m.in. st. sierż. Jarosław Niewęgłowski, który reprezentował ppłk. Adama Nawrockiego - Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Pile. Współorganizatorem uroczystości był p. Roman Powolny nauczyciel, koordynator klas mundurowych.
Wśród licznych celów planowanej współpracy jest m.in. propagowanie postaw patriotycznych oraz wiedzy historycznej o wojskowości ostatniego stulecia.
Uczniowie i ich rodziny w najbliższej przyszłości deklarują w różnych formach wspieranie pozyskiwania nowych zbiorów oraz przywracanie dawnej świetności już istniejącym, a także udział w pracach porządkowych terenu. W planach mamy już wspólne imprezy o charakterze edukacyjnym.
Podczas tego historycznego wydarzenia można było zobaczyć imponujące zbiory Pilskiego Muzeum Wojskowego. Uczniowie z rodzinami zwiedzili hangary z samolotem myśliwsko- szturmowym Su-22M4 oraz z czołgami T-55 i T-34, wóz strażacki itp. Sporo frajdy sprawił im przejazd wojskowym samochodem ciężarowym po płycie lotniska.
Na miejscu mogliśmy wysłuchać opowieści prezesa stowarzyszenia p. Przemysława Olszyńskiego, który z pasją opowiadał o dokonaniach wielu ludzi dobrej woli, którzy przywrócili eksponatom ich początkowy stan techniczny i wizualny.